Home / Barbunya Yemeği Tarifi / Lokanta Usulü Barbunya Tarifi

Lokanta Usulü Barbunya Tarifi

Lokanta Usulü Barbunya Tarifi

Lokanta Usulü Barbunya Tarifi , bir yaz sebzesi tarifi olduğu halde her mevsim sofralarda; onu bu kadar kolay ulaşılır yapan şeyler derin dondurucuda saklanabilmesi, konservesinin yapılabilmesi ve bakliyatının olması. İyi ki öyle çünkü barbunya, tazesiyle bakliyatıyla vitamin ve mineraller açısından donanımlı bir sebze; sağlığa faydalı fasulye ailesinin bir üyesi. Bu aile lif, fosfor, kalsiyum, demir, sodyum, potasyum, vitaminler ile folik asit dolu. Araştırmalara göre, fasulye çeşitleri kandaki kötü kolesterol düzeyini önemli ölçüde düşürüyor. Potasyum oranı yüksek olduğu için yüksek tansiyonu dengeliyor. Lif bakımından zengin olduğu için sindirim sistemi sorunları olanlara iyi geliyor. Demir oranı yüksek olduğu için kansızlığı gideriyor. Folik asit içerdiği için omurga hastalıklarına yakalanma riskini azaltıyor. İnsülin ve kan şekeri düzeyini kontrol altında tutuyor. Yüksek oranlı antioksidanlar sayesinde kansere yakalanma riskini azaltıyor. Pankreas bezesini, böbrekleri, karaciğeri ve kalbi güçlendiriyor.

Domates, mısır ve biber gibi anayurdu Amerika Kıtası olan fasulye, 16’ncı yüzyılda diğerleriyle birlikte önce Avrupa’ya, oradan tüm dünyaya yayılarak yetiştirilen bir sebzedir. Tohumlara göre türleri vardır; bu yüzden beyaz, siyah, kahverengi, kırmızı, bordo renkli fasulyelerin farklı mutfaklarda envaiçeşit tarifte yeri vardır. Barbunya da bu fasulye tohumlardan biri, dış kabuğunu ayıklayarak ortaya çıkardığımız tohumlar, taze ya da kuru olarak pişirdiğimiz barbunyanın ta kendisi. Lokantalarda adını pilaki olarak bildiğimiz barbunya, evlerde de genellikle İstanbul usulü zeytinyağlı pişen ve ılık-soğuk olarak yenen leziz bir yemek. Evde pişen barbunya anne şeflerin yaratıcı fikirleriyle farklı farklı şekillenirken, Lokanta Usulü Barbunya Tarifi hemen herkesin bildiği, üç aşağı beş yukarı tek yöntemin ürünüdür. Bu tarif Lokanta Usulü Zeytinyağlı Barbunya Tarifi arayanlara, arayıp bulamayanlara gelsin!

Lokanta Usulü Barbunya Yemeğine Hangi Baharatlar Atılır?

Barbunya yemeğine, kuru nane, yenibahar, kimyon, karabiber, kekik gibi hepimizin çok sevdiği baharatlar yakışacaktır.

Lokanta Usulü Barbunya Kuru Olarak Normal Tencerede Kaç Dakikada Pişer?

Kuru barbunya kullanmayı tercih ederseniz; soğuk suda 10-12 saat aralığında ıslatmalısınız. Düdüklü tencerede 15 dakika, normal tencerede 30 – 40 dakika aralığında haşlayın. Afiyet olsun!

About iga

Check Also

Karalahana Çorbası Tarifi

Halk arasında kış sebzesi olarak bilinen karalahana, en çok Karadeniz bölgesinde yetiştirilmekte. Bugün size vereceğimiz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Recent Comments

Gösterilecek yorum yok.